Mike McKee, State Director
Florida Science Olympiad is an official Chapter of Science Olympiad, INC. || Contact Us


Loading

 

 

 

 

 

 

 

 

Schedules for Middle and High School Team at State Competition

 

 

 

This is the TENTATIVE SCHEDULE FOR FSO STATE 2014. 

 

The following is the FINAL schedule of events, their locations and times for Divisions B (Middle School) and Division C (High School).  If you view any problems with the schedule, please e-mail the director immediately.

 

Team numbers will be assigned after the regional competitions are complete.  For planning purposes, each team that registers will be given a BLOCK NUMBER after the registration is paid.  The block number can be used to begin planning for the state competition. Because of the number of teams at all the regional sites, it is not possible to give a more exact number but for most events, you will be able to create a tentative schedule for your students.

 

To accommodate events that are impound events, we have extended the competition day by 1 hour so that each hour is not overloaded with teams.

The team numbers assigned are for the state competition only.  Regional competitions will have different team numbers and schedules.  Please refer to the regional page for more information.

 

Each school must be present at the event during their assigned times and must be present at the beginning of the time period.  For example school B-04 must be at Anatomy at 9:00 a.m.  Late entrants will not be allowed. 

 

Look closely at the schedule for impounded devices - with YES being an event that requires an impound to take place.  If a judge indicates there is a violation on the device, the student can fix it PRIOR to the close of the impound time period.  The judge will not indicate what is specifically wrong, just that there is a violation.

 

On the day of the competition, please arrive at UCF no later than 8:00 am.  A registration table will be set up.  The tournament director will meet with all coaches at 8:10 am.  Locations are listed on the schedule.  The tournament director will meet with all students at 8:30 am for the Welcome Show.  Impound will occur from 9:00 to 9:50 am.

 

If you have any questions about the schedule, please let the director know.

 

Schedule of Events for Saturday March 15:

 

7:00 am - Team Registration open in HEC Lobby

7:00 am - Event Staffing Registration open HEC 101

7:00 am - All rooms open for event preparations

8:10 am - Event supervisor and coach meeting in HEC 101

9:00 am - Impound Occurs at Event Locations

9:00 am - All Events Begin

5:00 pm - Expected Start of Awards Ceremony outside HEC

Division B Division C Block
B-01 C-01  
B-02 C-02  
B-03 C-03  
B-04 C-04 Block 1
B-05 C-05  
B-06 C-06  
B-07 C-07  
B-08 C-08  
B-09 C-09  
B-10 C-10  
B-11 C-11 Block 2
B-12 C-12  
B-13 C-13  
B-14 C-14  
B-15 C-15  
B-16 C-16  
B-17 C-17  
B-18 C-18 Block 3
B-19 C-19  
B-20 C-20  
B-21 C-21  
B-22 C-22  
B-23 C-23  
B-24 C-24  
B-25 C-25 Block 4
B-26 C-26  
B-27 C-27  
B-28 C-28  
B-29 C-29  
B-30 C-30  
B-31 C-31  
B-32 C-32 Block 5
B-33 C-33  
B-34 C-34  
B-35 C-35  
B-36 C-36  
B-37 C-37  
B-38 C-38  
B-39 C-39 Block 6
B-40 C-40  
B-41 C-41  
B-42 C-42  

 

 

Schedule Division B - Block

Division B Schedule with Block Numbers assigned at Registration. Use for long term preparation for state touranment.

Lookup Schedule by Team

 

 

ID Event Location Impound? Open to Public? 9:00 to 9:50 am 10:00 to 10:50 am 11:00 to 11:50 am 12:00 to 12:50 pm 1:00 to 1:50 pm 2:00 to 2:50 pm 3:00 to 3:50 pm
01 B - Anatomy       Block 1 Block 2 Block 3 Block 4 Block 5 Block 6  
02 B - Boomilever     Yes Self Schedule  
03 B - Can't Judge a Powder       Block 3 Block 4 Block 5 Block 6 Block 1 Block 2  
04 B - Crime Busters       Block 2 Block 3 Block 4 Block 5 Block 6 Block 1  
05 B - Disease Detectives       All Teams            
06 B - Dynamic Planet       Block 1 Block 2 Block 3 Block 4 Block 5 Block 6  
07 B - Entomology       Block 6 Block 1 Block 2 Block 3 Block 4 Block 5  
08 B - Experimental Design       Block 3 Block 4 Block 5 Block 6 Block 1 Block 2  
09 B - Helicopters     Yes Self Schedule  
10 B - Heredity       Block 5 Block 6 Block 1 Block 2 Block 3 Block 4  
11 B - Meteorology       Block 6 Block 1 Block 2 Block 3 Block 4 Block 5  
12 B - Metric Mastery       Block 2 Block 3 Block 4 Block 5 Block 6 Block 1  
13 B - Road Scholar       Block 1 Block 2 Block 3 Block 4 Block 5 Block 6  
14 B - RoboCross     Yes Self Schedule  
15 B - Rocks and Minerals       Block 5 Block 6 Block 1 Block 2 Block 3 Block 4  
16 B - Rotor Egg Drop   Yes Yes Impound Self Schedule
17 B - Shock Value       Block 5 Block 6 Block 1 Block 2 Block 3 Block 4  
18 B - Simple Machines   Yes   Impound Block 5 Block 6 Block 1 Block 2 Block 3 Block 4
19 B - Solar System       Block 4 Block 5 Block 6 Block 1 Block 2 Block 3  
20 B - Sounds of Music       Self Schedule  
21 B - Water Quality       Block 4 Block 5 Block 6 Block 1 Block 2 Block 3  
22 B - Wheeled Vehicle   Yes Yes Impound Self Schedule
23 B - Write It Do It   Block 6 Block 1 Block 2 Block 3 Block 4 Block 5  
23.1 B - Optics       Self Schedule  

 

 

 

Schedule Division B - State Team Numbers

 

Division B Schedule. Team numbers will be assigned after all regionals are completed and in most cases, the team number will fall within the block number assigned to the team.

Lookup Schedule by Team || Download this Schedule

 

ID Event Location Impound? Open to Public? 09:00 to 09:50 10:00 to 10:50 11:00 to 11:50 12:00 to 12:50 13:00 to 13:50 14:00 to 14:50 15:00 to 15:50
01 B - Anatomy BA1 220     01-07 08-14 15-21 22-28 29-35 36-42  
02 B - Boomilever HEC Atrium Back   Yes Self Schedule  
03 B - Can't Judge a Powder CHEM 108     15-21 22-28 29-35 36-42 01-07 08-14  
04 B - Crime Busters CHEM 109     08-14 15-21 22-28 29-35 36-42 01-07  
05 B - Disease Detectives HEC 125     All Teams            
06 B - Dynamic Planet BA1 115     01-07 08-14 15-21 22-28 29-35 36-42  
07 B - Entomology BA1 116     36-42 01-07 08-14 15-21 22-28 29-35  
08 B - Experimental Design BA1 121     15-21 22-28 29-35 36-42 01-07 08-14  
09 B - Helicopters HPA1 Lobby   Yes Self Schedule  
10 B - Heredity HEC 103     29-35 36-42 01-07 08-14 15-21 22-28  
11 B - Meteorology MSB 121     36-42 01-07 08-14 15-21 22-28 29-35  
12 B - Metric Mastery BA1 213     08-14 15-21 22-28 29-35 36-42 01-07  
13 B - Road Scholar BA1 212     01-07 08-14 15-21 22-28 29-35 36-42  
14 B - RoboCross MSB 260   Yes Self Schedule  
15 B - Rocks and Minerals BA1 205     29-35 36-42 01-07 08-14 15-21 22-28  
16 B - Rotor Egg Drop HPA1 Lobby Yes Yes Impound Self Schedule
17 B - Shock Value BA1 122     29-35 36-42 01-07 08-14 15-21 22-28  
18 B - Simple Machines BA1 126 Yes   Impound 29-35 36-42 01-07 08-14 15-21 22-28
19 B - Solar System HPA1 110     22-28 29-35 36-42 01-07 08-14 15-21  
20 B - Sounds of Music HPA1 106, HPA 107     Self Schedule  
21 B - Water Quality BIO 205     22-28 29-35 36-42 01-07 08-14 15-21  
22 B - Wheeled Vehicle ENG2 Atrium Yes Yes Impound Self Schedule
23 B - Write It Do It MSB 108, MSB 109 36-42 01-07 08-14 15-21 22-28 29-35  
23.1 B - Optics CROL 102     Self Schedule  

 

Schedule Division C - Block

 

Division B Schedule with Block Numbers assigned at Registration. Use for long term preparation for state touranment.

Lookup Schedule by Team

 

ID Event Location Impound? Open to Public? 9:00 to 9:50 am 10:00 to 10:50 am 11:00 to 11:50 am 12:00 to 12:50 pm 1:00 to 1:50 pm 2:00 to 2:50 pm 3:00 to 3:50 pm
24 C - Anatomy & Physiology       Block 1 Block 2 Block 3 Block 4 Block 5 Block 6  
25 C - Astronomy       Block 3 Block 4 Block 5 Block 6 Block 1 Block 2  
26 C - Boomilever     Yes Self Schedule  
27 C - Bungee Drop   Yes Yes Impound Self Schedule
28 C - Chemistry Lab       Block 5 Block 6 Block 1 Block 2 Block 3 Block 4  
29 C - Circuit Lab       Block 2 Block 3 Block 4 Block 5 Block 6 Block 1  
30 C - Compound Machines   Yes   Impound Block 2 Block 3 Block 4 Block 5 Block 6 Block 1
31 C - Designer Genes       Block 6 Block 1 Block 2 Block 3 Block 4 Block 5  
32 C - Disease Detectives       All Teams            
33 C - Dynamic Planet       Block 2 Block 3 Block 4 Block 5 Block 6 Block 1  
34 C - Elastic Launched Glider     Yes Self Schedule  
35 C - Entomology       Block 5 Block 6 Block 1 Block 2 Block 3 Block 4  
36 C - Experimental Design       Block 6 Block 1 Block 2 Block 3 Block 4 Block 5  
37 C - Forensics       Block 4 Block 5 Block 6 Block 1 Block 2 Block 3  
38 C - GeoLogic Mapping       Block 1 Block 2 Block 3 Block 4 Block 5 Block 6  
39 C - MagLev   Yes Yes Impound Self Schedule
40 C - Material Science       Block 3 Block 4 Block 5 Block 6 Block 1 Block 2  
41 C - Mission Possible   Yes Yes Impound Self Schedule
42 C - Rocks and Minerals       Block 6 Block 1 Block 2 Block 3 Block 4 Block 5  
43 C - Scrambler   Yes Yes Impound Self Schedule
44 C - Tech. Prob. Solving       Block 5 Block 6 Block 1 Block 2 Block 3 Block 4  
45 C - Water Quality       Block 4 Block 5 Block 6 Block 1 Block 2 Block 3  
46 C - Write It Do It       Block 4 Block 5 Block 6 Block 1 Block 2 Block 3  
46.1 C - Optics Self Schedule  

 

Schedule Division C - State Team Numbers

 

Division B Schedule. Team numbers will be assigned after all regionals are completed and in most cases, the team number will fall within the block number assigned to the team.

Lookup Schedule by Team || Download this Schedule

 

ID Event Location Impound? Open to Public? 09:00 to 09:50 10:00 to 10:50 11:00 to 11:50 12:00 to 12:50 13:00 to 13:50 14:00 to 14:50 15:00 to 15:50
24 C - Anatomy & Physiology BA1 221     01-07 08-14 15-21 22-28 29-35 36-42  
25 C - Astronomy HPA1 117     15-21 22-28 29-35 36-42 01-07 08-14  
26 C - Boomilever HEC Atrium Back   Yes Self Schedule  
27 C - Bungee Drop HEC Atrium Center Yes Yes Impound Self Schedule
28 C - Chemistry Lab CHEM 202     29-35 36-42 01-07 08-14 15-21 22-28  
29 C - Circuit Lab BA2 207     08-14 15-21 22-28 29-35 36-42 01-07  
30 C - Compound Machines BA2 208 Yes   Impound 08-14 15-21 22-28 29-35 36-42 01-07
31 C - Designer Genes HEC 104     36-42 01-07 08-14 15-21 22-28 29-35  
32 C - Disease Detectives BA1 107     All Teams         y  
33 C - Dynamic Planet BA1 214     08-14 15-21 22-28 29-35 36-42 01-07  
34 C - Elastic Launched Glider ENG2 Atrium   Yes Self Schedule  
35 C - Entomology HEC 111     29-35 36-42 01-07 08-14 15-21 22-28  
36 C - Experimental Design BA1 209     36-42 01-07 08-14 15-21 22-28 29-35  
37 C - Forensics CHEM 304     22-28 29-35 36-42 01-07 08-14 15-21  
38 C - GeoLogic Mapping HEC 117     01-07 08-14 15-21 22-28 29-35 36-42  
39 C - MagLev BA2 210 Yes Yes Impound Self Schedule
40 C - Material Science BA1 218     15-21 22-28 29-35 36-42 01-07 08-14  
41 C - Mission Possible BA1 146, BA1 147 Yes Yes Impound Self Schedule
42 C - Rocks and Minerals BA1 206     36-42 01-07 08-14 15-21 22-28 29-35  
43 C - Scrambler ENG2 Atrium Yes Yes Impound Self Schedule
44 C - Technical Problem Solving BIO 211     29-35 36-42 01-07 08-14 15-21 22-28  
45 C - Water Quality BIO 206     22-28 29-35 36-42 01-07 08-14 15-21  
46 C - Write It Do It MSB 405, MSB 407     22-28 29-35 36-42 01-07 08-14 15-21  
46.1 C - Optics CROL 103 Self Schedule